555-4003F
Overview:
Single Color LED Array, Red, Tinted Diffused, T-3/4, 2mm, ROHS COMPLIANT PACKAGE-8
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 555-4003F | DIALIGHT | 75 | Quote Request | ||
| 555-4003F | DIALIGHT | 600 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -40 °C |
|---|---|
| Operating Supply Voltage | 2 V |
| Reverse Voltage | 6 V |
| Width | 10.29 mm |
| Dominant Wavelength | 650 nm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Peak Wavelength | 655 nm |
| Current | 6 mA |
| Height | 6.35 mm |
| Length | 10.29 mm |
| Wavelength | 650 nm |
| Depth | 6.22 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Luminous Intensity | 2.5 mcd |
| Mount | Through Hole |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of LEDs | 4 |
| Number of Pins | 8 |
| Number of Terminals | 8 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Viewing Angle | 35 ° |
| Forward Current | 8.7 mA |
| Forward Voltage | 5 V |
| Test Current | 20 mA |
| Voltage Rating | 5 V |
| Color | Red |