559-0103-003F
Overview:
LED Panel Mount Indicator Uni-Color Red 635nm 8mcd 2-Pin
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 559-0103-003F | DIALIGHT | 1600 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -20 °C |
|---|---|
| Operating Supply Voltage | 12 V |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Voltage Rating (DC) | 12 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Peak Wavelength | 635 nm |
| Current | 13 mA |
| Height | 16 mm |
| Length | 7.41 mm |
| Voltage | 12 V |
| Wavelength | 635 nm |
| Depth | 7.41 mm |
| Introduction Date | 1992-06-01 |
| Life (Hours) | 100000 hours |
| Luminous Intensity | 8 mcd |
| Mount | Front, Snap-In |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of LEDs | 1 |
| Number of Pins | 2 |
| Number of Terminals | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Viewing Angle | 60 ° |
| Current Rating | 13 mA |
| Forward Current | 13 mA |
| Forward Voltage | 14 V |
| Voltage Rating | 12 V |
| Approvals | UL |
| Color | Red |