5975036507F
Overview:
LED Uni-Color Red 2-Pin Chip 0805(2012Metric) T/R
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 5975036507F | DIALIGHT | 6000 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -40 °C |
|---|---|
| Reverse Voltage | 5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Height | 800 µm |
| Wavelength | 620 nm |
| Luminous Intensity | 63 mcd |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Terminals | 2 |
| Terminal Pitch | 1.5 mm |
| Forward Current | 30 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Color | Red |
| Schedule B | 8541402000, 8541402000|8541402000|8541402000|8541402000|8541402000 |
| Shape | Rectangular |