STM32F303RDT6
Overview:
MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 384KB Flash 2.5V/3.3V 64-Pin LQFP Tray
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| STM32F303RDT6 | ST MICROELECTRONICS SEMI | 3000 | Quote Request | ||
| STM32F303RDT6 | ST MICROELECTRONICS SEMI | 1000 | Quote Request | ||
| STM32F303RDT6 | ST MICROELECTRONICS SEMI | 1000 | Quote Request | ||
| STM32F303RDT6 | ST MICROELECTRONICS SEMI | 960 | Quote Request | ||
| STM32F303RDT6 | ST MICROELECTRONICS SEMI | 800 | Quote Request | ||
| STM32F303RDT6 | ST MICROELECTRONICS SEMI | 800 | Quote Request | ||
| STM32F303RDT6 | ST MICROELECTRONICS SEMI | 800 | Quote Request | ||
| STM32F303RDT6 | ST MICROELECTRONICS SEMI | 300 | Quote Request | ||
| STM32F303RDT6 | ST MICROELECTRONICS SEMI | 160 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -40 °C |
|---|---|
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Width | 10 mm |
| EEPROM Memory Size | 0 B |
| Flash Memory Size | 384 kB |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| RAM Size | 64 kB |
| Temperature Grade | Industrial |
| Case/Package | LFQFP |
| Length | 10 mm |
| Memory Size | 384 kB |
| Core Architecture | ARM Cortex-M4 |
| Frequency | 72 MHz |
| Interface | CAN, IrDA, LIN, USB |
| Introduction Date | 2015-03-03 |
| Max Frequency | 32 MHz |
| Memory Type | FLASH |
| Number of A/D Converters | 4 |
| Number of Channels | 22 |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Number of I2C Channels | 3 |
| Number of I/Os | 25 |
| Number of Pins | 64 |
| Number of SPI Channels | 3 |
| Number of Terminals | 64 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of USART Channels | 3 |
| Terminal Pitch | 500 µm |
| Max Supply Current | 76.9 mA |