TM21R-5C-88-LP(50)
Overview:
Modular Connectors / Ethernet Connectors MOD JACK CAT5E 8 8 W/LP
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| TM21R-5C-88-LP(50) | HIROSEELECTRICUKLTD | 90 | Quote Request | ||
| TM21R-5C-88-LP(50) | 90 | Quote Request | |||
| TM21R-5C-88-LP(50) | HIROSE | 20 | Quote Request | ||
| TM21R-5C-88-LP(50) | 2022 | HIROSE | 54 | Quote Request | |
| TM21R-5C-88-LP(50) | HIROSE | 266 | Quote Request | ||
| TM21R-5C-88-LP(50) | HIROSE | 2520 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -25 °C |
|---|---|
| Width | 16 mm |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Length | 16 mm |
| Depth | 24 mm |
| Introduction Date | 2006-08-10 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Pins | 8 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Positions Loaded | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch | 2.54 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Max Current Rating | 1 A |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Voltage Rating | 125 V |
| Connector Type | RJ45, Socket |
| Contact Gender | Female |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Gold |
| Direction | Up |
| Gender | Female |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | PBT |
| Orientation | Right Angle |
| Schedule B | 8536695050|8536695050|8536695050|8536695050|8536695050 |