550-2407-807F
Overview:
550 Round with Domed Top Through Hole Bulk LED Circuit Board Indicator
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 550-2407-807F | DIALIGHT | 3076 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -25 °C |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Length | 6.1 mm |
| Wavelength | 585 nm |
| Depth | 13.85 mm |
| Luminous Intensity | 6.3 mcd |
| Mount | Through Hole |
| Number of Elements | 1 |
| Number of LEDs | 1 |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Viewing Angle | 50 ° |
| Forward Current | 10 mA |
| Forward Voltage | 2.1 V |
| Power Dissipation | 60 mW |
| Test Current | 10 mA |
| Color | Red |
| Illumination Color | Yellow |
| Lens Style | Diffused |
| Schedule B | 8541402000, 8541402000|8541402000|8541402000|8541402000|8541402000 |