643414-1
Overview:
Rectangular Power Connector, 3 Contact(s), Female, Solder Terminal, Plug
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 643414-1 | TE | 4600 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -40 °C |
|---|---|
| Number of Power Positions | 3 |
| Operating Supply Voltage | 600 V |
| Plating Thickness | 5.08 µm |
| Width | 20.32 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Height | 7.62 mm |
| Length | 13.97 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Mount | Through Hole |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Pins | 3 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Terminals | 3 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 6.35 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Terminal Pitch | 6.35 mm |
| Contact Current Rating | 12 A |
| Current Rating | 12 A |
| Max Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 600.6 kV |
| PCB Thickness | 3.18 mm |
| Voltage Rating | 600 V |
| Approvals | CSA |
| Circuit Application | Power |
| Color | White |