10061290-554555PLF
Overview:
Rectangular Power Connector, 6 Contact(s), Female, Press Fit Terminal, Receptacle
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 10061290-554555PLF | FCI(ELX) | 275 | Quote Request | ||
| 10061290-554555PLF | 2000 | FCI | 58 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -40 °C |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Length | 16.03 mm |
| Depth | 13.84 mm |
| Introduction Date | 2017-09-11 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Columns | 3 |
| Number of Contacts | 6 |
| Number of Pins | 6 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Terminals | 24 |
| Pitch | 17 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Color | Black |
| Connector Type | Power, Receptacle |
| Contact Gender | Female |
| Contact Plating | GXT, Gold |
| Dielectric Material | Polyethylene |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Receptacle |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Material | Plastic |
| Orientation | Straight |
| Termination | Press-Fit |
| Contact Resistance | 1 mΩ |