PKF4713PI
Overview:
DC/DC POWER MODULE DC-DC Regulated Power Supply Module, 1 Output, 7W, Hybrid
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| PKF4713PI | 0 | ERICSSON | 48 | Quote Request | |
| PKF4713PI | - | ERICSSON | 9 | Quote Request | |
| PKF4713PI | N/A | ERICSSON | 8 | Quote Request | |
| PKF4713PI | ERICSSONPOWER | 10 | Quote Request | ||
| PKF4713PI | 10 | Quote Request | |||
| PKF4713PI | 243 | ERICSSON | 3 | Quote Request | |
| PKF4713PI | 0 | ERICSSON | 48 | Quote Request | |
| PKF4713PI | ERICSSON | 9 | Quote Request | ||
| PKF4713PI | 96 | ERICSSON | 803 | Quote Request | |
| PKF4713PI | 99 | ERICSSON | 7 | Quote Request | |
| PKF4713PI | 96 | ERICSSON | 803 | Quote Request | |
| PKF4713PI | . | ERICSSON | 52 | Quote Request | |
| PKF4713PI | ERICSSON | 6 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Height - Seated (Max) | 8.05 mm |
|---|---|
| Max Output Power | 7 W |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Output Voltage | 1.2 V |
| Width | 23.5 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Voltage | 15 V |
| Temperature Grade | Automotive |
| Case/Package | DIP |
| Length | 47.8 mm |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 80 % |
| Introduction Date | 1994-10-01 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Pins | 18 |
| Number of Terminals | 18 |
| Terminal Pitch | 5 mm |
| Max Input Voltage | 75 V |
| Min Input Voltage | 36 V |
| Min Output Voltage | 11.83 V |
| Nominal Input Voltage | 48 V |
| Nominal Output Voltage | 12 V |
| Output Current | 600 mA |
| Output Power | 7 W |
| Approvals | CSA, UL |