B72214S170K101
Overview:
Epcos B72214S0170K101 17V 5J 14mm Standard series Metal Oxide Leaded Varistor
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| B72214-S170-K101 | 247 | EPCOS | 500 | Quote Request | |
| B72214S170K101 | 308 | EPCOS | 415 | Quote Request | |
| B72214S170K101 | EPCOS | 6000 | Quote Request | ||
| B72214S170K101 | TDK-EPC | 8000 | Quote Request | ||
| B72214S170K101 | EPCOS | 11570 | Quote Request | ||
| B72214S170K101 | 3500 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -40 °C |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 22 V |
| Working Voltage | 22 V |
| Clamping Current | 10 A |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Depth | 4.4 mm |
| Energy | 5 J |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 7.5 mm |
| Mount | Through Hole |
| Number of Terminals | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Clamping Voltage | 53 V |
| Max Output Current | 1 kA |
| Max Supply Voltage | 17 V |
| Max Surge Current | 1 kA |
| Max Voltage Rating (AC) | 17 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 22 V |
| Power Dissipation | 100 mW |
| Power Rating | 100 mW |
| Varistor Voltage | 27 V |
| Voltage Rating | 22 V |
| Voltage Rating (AC) | 17 V |
| Voltage Tolerance | 10 % |
| Lead/Base Style | Radial |
| Schedule B | 8533400080, 8533400080|8533400080|8533400080|8533400080|8533400080 |
| Capacitance | 8.2 nF |