B72220S1140K102
Overview:
Bulk 2 Radial Through Hole VARISTOR TVS Varistor 43V 20A 0.2W 19pF
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| B72220S1140K102 | TDK-EPC | 3500 | Quote Request | ||
| B72220S1140K102 | 9 | EPCOS | 500 | Quote Request | |
| B72220S1140K102 | 120424 | EPCOS | 450 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -40 °C |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Working Voltage | 16 V |
| Clamping Current | 20 A |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Case/Package | Radial |
| Depth | 5.4 mm |
| Energy | 12 J |
| Lead Pitch | 10 mm |
| Mount | Radial, Through Hole |
| Number of Terminals | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 10 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Response Time | 25 ns |
| Clamping Voltage | 43 V |
| Max Supply Voltage | 14 V |
| Max Surge Current | 2 kA |
| Max Voltage Rating (AC) | 14 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Power Dissipation | 200 mW |
| Power Rating | 200 mW |
| Varistor Voltage | 22 V |
| Voltage Rating (AC) | 14 V |
| Voltage Tolerance | 10 % |
| Contact Plating | Tin |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Lead/Base Style | Radial |
| Material | Metal |
| Schedule B | 8533400080, 8533400080|8533400080|8533400080|8533400080|8533400080 |